- Model: MD-1120CMX
- Dimensions: 13.50" h x
7.00" w x
16.00" l,
9.70 pounds
- Native resolution: 800 X 480
- Display size: 11.2
Features
- IR Transmitter for Headphones built in
- A/V Output for Multiple Component Integration, 2 A/V Inputs for Auxiliary Sources, Rear Panel RCA A/V Input for Game Console
- NTSC / PAL Auto Selection, 400 NIT Screen Brightness
Product Description
Ceiling Mount 11.2" Widescreen TFT-LCD Monitor & DVD Player Combo Interchangeable Color Skins (beige, black, grey) matches any interior, Color Matched Trim Rings for Sculptured Ceilings Included, Car-Spec DVS DVD Drive for Extreme Temperature Exposure, Video Playback from DVDR/RW or CDR/RW of DivX, XviD, MP3, & MP4, Playback from 16GB SD, 16GB USB Drive, A/V Output for Multiple Component Integration, 2 A/V Inputs for Auxiliary Sources, Rear Panel RCA A/V Input for Game Console, Rear Panel Play/Pause Control, Flash Memory for Last Position Recall, NTSC / PAL Auto Selection, 16:9Full Screen Aspect Ratio, 800 x 480 Screen Resolution, 400 NIT Screen Brightness, Dimensions: 15"w x 13.7"d x 2.5"h